مرام نامه

بسم الله‌الرحمن الرحیم

وَ لَیَنصُرَنَّ اللهُ مَن یَنصُرُهُ (قرآن کریم)

و به تحقیق خداوند یاری رسان کسیست که او را یاری نماید.

لینک / تماس با ما

طریقه کمکهای مالی به مؤسسه

طرح «دین و زندگی»

طرح بزرگ ترویج فرهنگ اسلام ناب محمدی صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم .

قرآن و کلام معصومین علیهم‌السلام را در زندگی خویش وارد ساخته، با آن‌ها زندگی کنیم؛ مشکلات خویش را رفع نموده، به «تعالی» و «آرامش جاویدان» برسیم.

قالَ رسولُ‌اللهِ صَلَّی‌اللهُ‌عَلَیه‌وَآلِه :

 یا علیُّ لَأن یَهدِیَ اللهُ تَعالی بِکَ رَجُلاً واحدَا خَیرٌ لَکَ مِمّا طَلَعَت عَلَیه‌الشَّمسُ

«ای علی اگر خداوند متعال به سبب تو تنها یک نفر را هدایت نماید برای تو از هر آن چه خورشید بر آن می‌تابد بهتر است.»

(بحارالانوار،ج۳۲،ص۴۴۸)

مرام نامه، معتقدات و اصولی که به‌آن ها پایبندیم:

ما عده ای طلبه و روحانی هستیم

که مرتبط به ‌هیچ جناح و یا تشکّل خاصی اعم از سیاسی و غیره نیستیم و تنها عدّه‌ای اهل دغدغه و خواهان سعادت انسان‌هاییم.

و معتقدیم:

در این طرح لازم نیست که شرکت کنندگان دارای امکانات و شرایط خاصی باشند بلکه چنان‌که ‌اشاره شد: هر مسلمان با دغدغه و خواهان سعادت که خود را پیرو راستین پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌ و امامان معصوم علیهم‌السلام می‌داند، می‌تواند در حد وُسع خویش وارد عمل گشته و بدین ترتیب برای آخرت خود پاسخ و نیز توشه‌ای عظیم تهیه نماید . برخی با قلم، برخی دیگر با مال، گروهی با تخصص و توان خویش، و … و حتی گروهی با دعا برای موفقیت ما در این طرح.

نباید منتظر بود تا دیگران اقدام کنند، شعار هر یک از ما باید این باشد: «من خود به تنهایی نیز می‌توانم به سهم خود مؤثر باشم» از این رو هر کس باید بیاندیشد که: او خود به تنهایی چه می‌تواند بنماید و در محل کار و یا در ارتباط با دیگران چه کاری از دست او بر می‌آید. در کتابها آمده ‌است:

«هنگامی‌که حضرت ابراهیم علیه‌السلام را در آتش فروزان انداختند تا در آن بسوزد؛ دیده شد که گنجشکی با دهان خویش آب می‌برد تا بر روی آتش بریزد! به ‌او گفته شد: «[فسقلی!]آخر از دست تو که کاری بر نمی‌آید؟!» و او در پاسخ گفت: «همین که بی‌تفاوت و تماشاگر نباشم و به سهم خود در خاموش سازی این آتش فروزان سهیم باشم به وظیفه خود عمل نموده و برای فردای قیامت پاسخی خواهم داشت».

وسوسه‌های شیطان و منفی‌نگران، نباید بر افکار ما تاثیرگذار باشد. پس، به‌ آنان که می‌گویند: «با یک گل بهار نمی‌شود» با قاطعیت بگوییم: «حتی یک گل نیز می‌تواند در طراوت هوا مؤثر بوده و نشاط آفرین باشد» و بگوییم: «آب دریا را اگر نتوان کشید      هم به قدر جرعه‌ای باید چشید».

ما معتقدیم در این طرح اگر بتوان حتی یک نفر را هدایت نمود؛ می‌توان مصداق این فرمایش نبی مکرم اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله ‌شد که می‌فرماید:  

«ای علی اگر خداوند متعال به سبب تو تنها یک نفر را هدایت نماید، برای تو از هر آن چه خورشید بر آن می‌تابد بهتر است.»

پس شعار ما این است: «هدایت حتی یک نفر».

در این طرح ما به‌ آن ذات مقدس و آن نبی رحمت صلی‌الله‌علیه‌وآله‌ که به فرموده‌ی حق‌تعالی «رَحمهً لِلعالَمین» است و به فرموده‌ی علی علیه‌السلام «طَبیبٌ دَوّارٌ بِطِبِّه» می‌باشد [یعنی پزشکی که خود، به همراه علمش در پی بیماران روان است و منتظر آمدن آنها نمی‌ماند] اقتدا نموده و او را اُسوه‌ی خویش قرار داده‌ایم. او که برای هدایت امت خویش همه‌‌ی هستی خویش را در کف اخلاص نهاد؛ پس ما نیز به شکل کاملاً فعال وارد عرصه ‌این طرح گشته و خود در پی دست‌گیری امت آن عزیز روان می‌گردیم.

ما معتقدیم: اُسوه بودن پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌ تنها در اوصافی نظیر حُسن خُلق و … خلاصه نمی‌شود و هدایت‌گری و دل‌سوزی برای امت یکی از مهمترین اوصاف او بوده، همه ما باید در مورد این صفت نیز به ‌او اقتدا نماییم.

ما معتقدیم: چنان‌که؛  آنجاکه سنگهای قیمتی نظیر الماس و مروارید و یاقوت و …. به وفور در زیر دست و پای ما ریخته و تملک آنها برای ما حلال است، حماقت است اگر برای رفع نیاز خود تنها به‌یک دانه‌ از آنها اکتفا نماییم و از مابقی چشم پوشی نماییم؛ همین‌طور در آنجا که ثواب‌های الهی به کثرت و فراوانی در اختیار ما قرار دارد، عاقلانه نیست که برای فردای قیامت و در روز نیازمندی و فقر تنها به ‌یک یا چند ثواب اندک بسنده نماییم. از این رو ما با تمام توان در جهت برداشتن توشه فراوان برای آخرت تلاش نموده و آبادانی آخرت را هدف خویش قرار داده‌ایم و به‌ همین علت دیگران را نیز به‌این امر واقف ساخته و از آنها دعوت به ‌همکاری می‌نماییم.

ما معتقدیم: «برای موفقیت در این طرح، استقامت، مداومت، صبر در برابر سختی ها و ناملایمات، توکل بر خدا و استعانت از او و … لازم است » بنابراین ما از قرآن آموخته‌ایم که فرمود:  «فَاستَقِم کَما اُمِرتَ»

و از قطره‌ای که مستمرا بر روی سنگ سخت چکیده و آن را منفعل می‌سازد الگو گرفته و هرگز از تلاش خویش نا امید نمی‌شویم.

ما می‌دانیم : برای رسیدن به‌این هدف متعالی، نباید تعجیل کرد و بلکه باید صبور بود؛ چرا که «تاثیرگذاری» و «تاثیرپذیری» فرایندی زمان‌بر، تدریجی و گاه نامحسوس است؛ ما از دهقانی که بذر در خاک پاشیده و مدتها تلاش می‌نماید و صبر می‌کند تا پس از گذشت زمان لازم محصول خود را درو نماید؛ الگو گرفته و صبور و بردباریم.

ما خود را مکلف به وظیفه می‌دانیم و حصول نتیجه را جزو وظایف خود نمی‌دانیم از این‌رو حتی در صورت عدم حصول نتیجه [البته ظاهرا] نیز از کار خود دست بر نمی‌داریم.

ما معتقدیم: برای موفقیت در این طرح باید تمام توان خویش را به کارگیریم و اگر چه خداوند متعال بیش از توان از ما نمی‌خواهد اما به کمتر از آن نیز رضایت نمی‌دهد.

هدف ما در این طرح تنها و تنها رضای خدا و خشنودی رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله‌ وائمه‌ی طاهرین علیهم‌السلام است و «به به» و «اَه‌اَه» دیگران بر ما تاثیری نخواهد داشت.

ما می‌دانیم: «جهت نیل به این ‌هدف در این طرح، باید آگاهی های لازم در زمینه‌ی هدایت‌گری را فرا گرفت» زیرا به فرموده‌ امام صادق علیه‌السلام: 

العامِلُ علی غَیرِ بَصیرهٍ لایَزیدُه سُرعَهُ‌ السّیرِ الا بُعداً

برای عمل کننده‌ی بدون آگاهی، از سرعت حرکت چیزی به جز دوری از مقصد حاصل نخواهد شد.

در این راه‌هر یک از متدینین می‌توانند به عنوان نماینده ‌این گروه عمل نموده و در اداره و یا سازمان خویش به تلاش مشغول گردیده و دیگران را نیز وارد این طرح سازند.

ما معتقدیم: برای نیل به‌این مقصد، باید از هر فرصتی بهره برد از این رو ما تمامی‌ وقت های مرده را هدف قرار داده و آن ها را به وقت زنده و مفید تبدیل می‌نماییم.

از نظر ما یک انسان مؤمن وقت مرده نداشته و تمای اوقات او زنده، عزیز و ارزشمند است.

یکی از مهمترین اصول ما این است که: «هر عضو وظیفه دارد دائما عضو جدید دیگری را به‌این عرصه وارد سازد».

هر عضو باید مرام نامه و شعارهای این تشکل را آموخته و به دیگران انتقال دهد.

ما پیش از شروع این حرکت پاداش خود را از امامان معصوم علیهم‌السلام گرفته‌ایم زیرا فرمودند:

رَحِمَ اللهُ عَبداً اَحیا اَمرَنا. قُلتُ: کَیفَ یُحیِی اَمرَکُم؟ قال: یَتَعَلَّمُ عُلومَنا وَ یُعَلِّمُّها النّاسَ

«خداوند رحمت کند بنده‌ای را که‌امر ما را احیا نماید«. [راوی می‌گوید] گفتم: «چگونه؟!» و حضرت امام  رضا علیه السلام در پاسخ فرمود:

«آموزه‌های ما را فرا گرفته و به دیگران بیاموزد»(وسائل الشیعه،ج۲۷، ص ۲۹)

بنابراین ما از هم اکنون مورد دعای ایشان قرار گرفته و انشاء الله مشمول رحمت الهی خواهیم بود.

ما معتقدیم: «دین ما زیباست و آموزه‌های آن ریشه در عقل، فطرت و جان مردم دارد» از این رو ما برای رسیدن به مقصد؛ وظیفه داریم تنها این آموزه‌ها را به گوش مردم برسانیم و موفقیت قطعاً در پی آن خواهد آمد زیرا امام رضا علیه‌السلام می‌فرماید:

فَاِنَّ النّاسَ لَو عَلِمُوا مَحاسِنَ کَلامِنا لَاتَّبَعُونا

«اگر مردم با زیبایی‌های کلام ما آشنا شوند حتما از ما پیروی خواهند کرد»

(وسائل الشیعه،ج۲۷ص۹۲)

نگاه ما به مردم همان نگاه قرآن و معصومین علیهم‌السلام است: مؤمنین را برادران یکدیگر دانسته و آنان را اعضای یک خانواده‌ی بزرگ و عیال خداوند می‌دانیم؛ از این رو انگیزه‌ی ما در این مسیر کاملا خیرخواهانه و مصلحانه می‌باشد.

***

یک گام مهم؛

معرفی دقیق طرح به‌همه مراکز هدف ( مراکزی که ققابلیت اجرای طرح در آنها متصور است).مراکزی نظیر:

اتوبوس رانی، تاکسی رانی، شهرداری، مترو، راه‌اهن، دفاتر صنوف و مشاغل، آموزش و پرورش، کلیه‌ی وزارت خانه‌ها، صدا و سیما، کارخانه جات، مخابرات، بیمارستان ها، ترمینال ها، ترمینال ها، و هرگونه مرکز تجمع…

نمونه‌ی طرح های قابل اجرا:

۱ـ تهیه جزوات بسیار کوتاه [اخلاقی، اعتقادی، اجتماعی و ….] در حد «یک دقیقه مطالعه»

۲- تهیه روایات تخصصی مربوط به‌ انواع مشاغل و به حسب نیاز آنها  [مثلا روایات مربوط به کار و کارگر، حرفه پزشکی، مراکز خدماتی و…]

۳- پخش روایات به شکل تراکت‌های کوچک در بین مردم از سوی مؤمنین بدین‌گونه که ‌هرکس در حد توان مالی خویش نسبت به تکثیر و توزیع این برگه‌ها کوشا باشد «حتی یک برگ».

۴- در اداره مخابرات: به جای استفاده ‌از «آهنگ» برای پیام انتظار از روایات و ترجمه‌ آنها استفاده شود و یا از طریق «پیام کوتاه» روایات در سطح گسترده‌ای ارسال شود.

۵- سازمان پست و تلگراف: روی پاکت نامه‌‌ها از روایات بهره‌گیری نماید.

۶- شهرداری ها: تابلوهای بزرگ شهری و بنرهای تبلیغاتی جهت ارایه ‌هنری روایات در مراکز پر بیننده‌ی شهر تعبیه گردد.

۷- سازمان صدا و سیما: الف) به‌هنگام پخش فیلم های پر بیننده زیر نویس روایات و ترجمه آایاتی از قرآن کریم سفارش می‌شود. ب) روایات در قالب میان پرده‌های نمایشی کوتاه، لابلای برنامه‌ها ارایه شود  ج) تهیه کلیپ های کوتاه و ارزشی د) تهیه متناهنگ های کوتاه و ارزشی و…

۸- شرکت واحد: در اتوبوس های شرکت واحد الف) تابلوهای کوچکی برای نصب کلام معصومین علیهم‌السلام و قطعات زیبای هنری و حکیمانه تعبیه و به روز نسبت به تغییر آن ها اقدام شود. ب) همچنین محل هایی برای قرار دادن جزوات کوچک و جیبی تعبیه گردد.

۹- تاکسی‌رانی: در تاکسی‌ها محل هایی برای قرار دادن جزوات کوچک و جیبی تعبیه گردد و جزوات کوچکی برای مطالعه قرار داده شود.

۱۰- مغازه داران متدین بخشی از شیشه مغازه خود را که بیشتر در معرض توجه مردم است به‌این امر اختصاص دهند.

۱۱- در مدارس، کارخانه‌ها، بیمارستان ها، ادارات، و ….تابلوهایی بدین منظور تعبیه شود.

۱۲- به مطب پزشکان ، آرایشگاه‌ها و مراکز مشابه جزوات تحویل داده شود.

۱۳- سازمان زندان ها: در زندان و مراکز مشابه جزوات کوچک و جذاب آموزشی توزیع گردد.

۱۴- ادارات دولتی: قسمت فوقانی نامه‌های اداری با روایات متناسب مزین شوند و در همه‌ آنها محل‌هایی برای قرار دادن جزوات کوچک و جیبی تعبیه گردد تا کارمندان و مراجعان در اوقات فراغت از این جزوات بهره برداری نمایند.

۱۵- وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم و …، مراکزی نظیر مدارس، دانشگاه‌ها باید کاملا درگیر این طرح گردیده و به‌اقتضای هر یک موضوعات و طرح هایی به‌اجرا گذاشته شود.

۱۶- در ایستگاه‌های اتوبوس که قابلیت نشستن مردم فراهم شده محل هایی برای قرار دادن جزوات کوچک و جیبی تعبیه گردد.

۱۷- مساجد و حسینیه‌ها به عنوان بازوهای اجرایی این طرح عمل نمایند.

۱۸- تهیه متنآهنگ و پخش از طریق بلوتوث و سیستمهای صوتی مراکز عمومی.

به‌امید موفقیت در این طرح و با استعانت و طلب توفیق از خداوند متعال. شماره تماس ما موقتا ۰۹۱۲۲۳۷۲۶۸۳ بوده و بدین‌وسیله ‌از همه علاقمندان و دلسوزن جهت شرکت در این طرح گسترده که ذخیره‌ای عظیم برای آخرت خواهد بود؛ دعوت به عمل می‌آید.

در تکثیر و معرفی این طرح کوشا بوده و در ثواب آن با ما شریک باشید.

بسیار محتاج دعای خیر مؤمنان هستیم با دعای خود یاری رسان ما باشید.

جهت تعجیل در ظهور حضرت صاحب الزمان مهدی آل محمد

صلوات